Albo decyzja o wsparciu, albo estoński CIT
Przedsiębiorca posiadający decyzję o wsparciu, z której nie skorzysta, nie ma prawa do płacenia podatku w formie ryczałtu od dochodów spółek.
W związku z wejściem w życie uatrakcyjnionych przepisów dotyczących estońskiego CIT wielu podatników zdecydowało się na ten reżim opodatkowania. Zainteresowanie tą formą pojawiło się także u podmiotów, które są posiadaczami decyzji o wsparciu uprawniających do zwolnienia w podatku dochodowym. Perspektywa możliwości przejścia na estoński CIT przez takie jednostki nie rysuje się jednak optymistycznie. Pojawiają się już bowiem interpretacje indywidualne, zgodnie z którymi samo posiadanie takiej decyzji stanowi barierę wejścia na estoński CIT.
Co mówią przepisy
Na podstawie art. 3 ust. 1 ustawy o wspieraniu nowych inwestycji wsparcie na realizację nowej inwestycji udzielane jest w formie zwolnienia z podatku dochodowego. Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 34a ustawy o CIT wolne od podatku są dochody podatników (z zastrzeżeniem ust. 4–6d) z działalności gospodarczej osiągnięte z realizacji nowej inwestycji określonej w decyzji o wsparciu, o której mowa w ustawie z o wspieraniu nowych inwestycji, i uzyskane na terenie określonym w tej decyzji o wsparciu. Wielkość pomocy publicznej udzielanej w formie tego zwolnienia nie może przy tym przekroczyć wielkości pomocy publicznej dla przedsiębiorcy, dopuszczalnej dla obszarów kwalifikujących się do uzyskania pomocy w największej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta